Kimondja, hogy az ügyben vizsgált kölcsönszerződés, kapcsolódó szerződések és üzletszabályzatok mind semmisek. Az ítéletet értelmezve gyorsan rájöhetünk, hogy a hazai kölcsönszerződések mindegyike, kivétel nélkül semmis, mert még nem született olyan változó kamatozású szerződés magyar nyelven, amiben szerepel az egyoldalú módosítások árazási elvei, taxatív jelleggel. Sokan megváltásként értelmezik az ítéletet, de a dolog ennél sokkal bonyolultabb. A pénzt vissza kell fizetni. A semmisség jogkövetkezménye, az eredeti állapot helyreállítása. Ez egyenlőre még bármit is jelenthet. Az eredeti állapot olyasmi lehetett -a mi esetünkben-, hogy a banknak volt 11.450.000Ft-ja, nekünk meg másik 10.000.000Ft-unk (önerő) és építettünk egy házat. Az ingatlan nem ér többet jelenleg 15.000.000Ft-nál. Ráadásul a 11.450.000Ft hitel valójában cirka 71.000CHF volt, ami jelenleg 17.750.000Ft körül van. Három év alatt jutott el a bíróság oda, hogy összevetette egy jogszabály egyik bekezdését a szerződés egyik sorával és megállapította, hogy nem fasza. Mennyi időbe fog telni kiszámolni, hogy milyen következményekkel jár mindez? Ki mennyi pénzt adott, törlesztett, fektetett be, mennyi kamat jár? A tőke forint, vagy deviza? A kamat forint, vagy deviza? Ügyleti kamat, vagy alapkamat? Hát lehet matekozni....
Sokkal szerencsésebb lett volna, ha a bíróság nem teljes semmisséget állapít meg, csak a hiányos részekbe avatkozik be, így téve érvényessé az egész szerződést. A Hpt. 213 alapján valószínűleg kényszerpályán vagyunk.
Az ítélet nagy előnye, hogy semmis szerződések alapján nyilván nem lehet azonnal végrehajtani.
Kiegészítés: Az említett törvény csak 2009-ben nyerte el jelenlegi tartalmát így a korábban köttetett hitelszerződéseknél nem jelent automatikusan semmisséget, ha azok nem tartalmazzák a módosításra okot adó részletes árazási elveket. A bejegyzésben olvasható ítéletnél, ezt nem biztos, hogy figyelembe vette a bíróság. Valószínűleg nem. Ettől függetlenül még lehet semmis a szerződés, de csak a Ptk. 239§ szabályai alapján. Meg persze lehet tisztességtelen a Ptk. 209§ és Hpt. 210§ alapján.